baby2

התפתחות מוטורית של תינוקות ברוח מחשבת הגוף  

"תינוק מגלה את גופו, באמצעות התנועה ואו, מגלה את התנועה באמצעות גופו".
תינוקות רבים סובלים כבר בתחילת דרכם מקשיים בהתנהלות, בכי רב, אי שביעות רצון, קושי למצוא מקום, קושי להירגע, כמו גם, איחור בהתפתחות המוטורית, נוקשות גופנית (היפר טונוס), גמישות יתר (היפוטוניה), א-סימטריה ועוד. כל הקשיים המוזכרים פוגמים בהתפתחות המוטורית של תינוקות ויש להם השלכות לגבי עתידם.

סימפטומים אלה ניתנים לשיפור באמצעות כלים כמו: מגע ידיים והכוונה תנועתית שוטפת, ועל כן יש ללמוד אותם ולהכניסם לשגרת היום של האם והתינוק.
מנסיוני הרב הן בטיפולי מגע והן בטיפול בתינוקות, אין לי ספק כי באמצעות תנועה ומגע, ניתן לקדם התפתחות מוטורית של תינוקות. הדמות המשמעותית אשר יכולה לסייע לתינוק להתגבר על הקשיים המוזכרים היא האם – המטפלת הראשית והעיקרית, בתינוק, אשר משמשת לו כמגדלור. האם מכירה את תינוקה, טוב יותר מכולם והיא שיכולה, תוך הדרכה נכונה, לעזור לו "להצליח", לאסוף התנסויות גופניות-תנועתיות, נעימות ומתגמלות, שיובילו להמשך התנסויות, רבות נוספות. עם "ההצלחה", תתפתח אצל התינוק, שביעות רצון ובצידה גישה – שהעולם הוא מקום נעים ובטוח, יש מי שנמצא שם בשבילו, נענה לצרכיו, מכיל, מכוון ומגן עליו, תמיד.

בניית תוכנית הדרכה מעשית לאם, אשר נבנית תוך שיתוף פעולה, עם האם ומותאמת לתינוקה,

היא דרך מומלצת אשר מאפשרת לאם לתרגל את תינוקה בתנועה ובמגע ולאפשר לו להירגע,
למצוא מקום, להיות שבע רצון ולהתפתח…ובו בזמן לגבש גישה חיובית, על עצמו ועל העולם הסובב.

babyמה הם הכלים שיסייעו לאמהות לקדם התפתחותם מוטורית של תינוקן?

התבוננות, זיהוי ופענוח הן מיומנויות נרכשות, אשר מייצרות לאם רפרטואר של מענים לצרכיו של התינוק. התבוננות עומק זו מכוונת את האמהות לזהות ולפענח, מה הן העדפותיו?
ממה הוא נמנע? איפה יש קושי, שאולי גורם לתסכול?
מה כדאי לשנות? מה להוסיף? ואיך לכוון להמשך…
יש לזכור שתינוק הוא חסר ישע, הוא נחשף, למה שאנו חושפים אותו. ככל שנגוון לו – נשכיב אותו על הגב, על הבטן, על הצד האחד וגם על הצד השני, נסדר לו מגן ראש סביב המיטה כולה ובמשך היום נשכיב אותו, בכל פעם לכיוון אחר – כך הוא ייחשף, למגוון רחב יותר של אפשרויות.
הוא ישמע את קולה של אימו מכיוונים שונים, יוכל לראותה ואת חדרו מזוויות שונות ועוד. בכך, נגוון גם את תנועתה של האם, כשהיא ניגשת להרים את תינוקה. פעם תרים אותו תוך רוטציה ימינה ופעם תוך רוטציה שמאלה, התנהלות זו מעודדת סימטריה, מול העומס הרב והלא סימטרי, המופעל על גוף האם, בתקופה אינטנסיבית זו.
גיוון, הוא מרכיב מרכזי וחשוב הן לתנוחות התינוק והתפתחותו והן להתנהלות הגופנית של אימו.
מגע האמהות בתינוקן גם הוא חשוב שיילמד ולא ייעשה אינטואיטיבית, בשל היותו מרגיע, מנחם, מכיל ומכוון לתינוק בשלב התפתחותי ראשוני בו הוא מצוי.
מגע זה, בונה ומחזק את הקשר אם-תינוק ובו בזמן מוביל, עוזר ומאפשר התפתחות מוטורית ורגשית, תקינה. מגע נעים ומרגיע, עוזר לתינוק לגלות ולהכיר את גופו וגבולותיו.
שכיבה על הבטן- חשיבות רבה ניתנת לנושא השכיבה על הבטן, שבאמצעותה מתחזקת חגורת הכתפיים, מתפתחים ומתחזקים זוקפי הגו ומתאפשרות הרוטציות, בהמשך. אלה מהווים בסיס, להמשך התפתחות מוטורית תקינה, המובילה להתהפכות לשני הצדדים, לעמידת ארבע, לעמידת שש, לזחילה, לישיבה ועד לעמידה ובהמשך הליכה, סביב גיל שנה. במידה וקשה לתינוק לשכב על הבטן, אם מפני, שלא הושכב מספיק על הבטן ואם בשל סיבות אחרות, יש "לעזור" לו על ידי הגבהת בית החזה מלפנים ובו בזמן הורדת האגן, ביד מכוונת מאחור, כשהוא שוכב על הבטן. אלה ועוד עוזרים לו "להצליח" לשכב על הבטן. "ההצלחה", כבר אמרנו, מאפשרת לתינוק, להאריך את זמן שהותו על הבטן ולהמשיך ולהתפתח מוטורית, לשלב הבא.

בילוי משותף על הרצפה לאם ולתינוקה- באופן קבוע, מומלץ לפרוס שמיכה, המסמנת, את פינת "הבילוי הקבועה" על הרצפה. על האם להיעזר בגופה, לצורך טיפול, בילוי ועידוד התנועתיות של התינוק, תוך יצירת קשר עין וגוף אם-תינוק.

שאיפה לסימטריה- במהלך המגע החוזר ונשנה, אנו שוזרים הכוונה לרוטציות, ושאיפה לסימטריה, בכל החתלה. בצידן של אלה, נקפיד על עיסוי נעים בכל הגוף, לאחר האמבטיה. אני מלמדת את האמהות, כיצד להכניס את תינוקן לרוטציות שונות, בתנוחות גוף מגוונות, כשאנו בודקות ומשוות בין הצדדים. האם מתקיימת סימטריה? אם לא, מה ניתן לעשות? איך נעודד סימטריה? מדוע היא כה חשובה?
בד בבד עם השאיפה לסימטריה אצל התינוק אנו שואפים גם לשאיפה לסימטריה בגוף האם. ההתנהלות היומיומית של האם עם תינוקה מתאפיינת בנטייה הגוברת לאסימטריה, המתפתחת בקלות, מתוך החזקת התינוק יותר ביד אחת, כשהאחרת פנויה לעבודה, ואו תוך "הושבת" התינוק על מותן אחת, ובדרך כלל על אותה המותן. אלה ועוד יפרו את איזונה של גוף האם ויכולים אף לגרום לכאבים עזים כגון כאבי גב תחתון בעיקר וכן גם כאבי ברכיים, ואו כאבים באזורי השכמות והצוואר, הסובלים גם הם  מעומס רב, בשל הנקה, האכלה בכלל, אמבטיה לתינוק ועוד.
נשיאת התינוק- אופן נשיאת התינוק חשוב הן לתינוק והן לאימו. נוכל לשאת את התינוק  אם על הידיים באופנים שונים ואם באמצעות מנשאים שונים. מבחינת גוף האם, נשיאת התינוק על גופה, היא מעין המשך ההיריון, שהולך ונהיה כבד יותר ויותר. יש לבדוק מנשאים שונים ולברר העדפות  המתאימות לתנוחות שונות של התינוק, בתוך המנשאים. יש לקחת בחשבון, כל העת, גם לנעשה בגופה של האם ולפענח, מה הן ההעדפות המיטיבות לגופה שלה. יש לזכור, שהאם, נמצאת לאחר הריון ולידה, שהם מצבי "קצה" מבחינת הגוף  ובהמשך לאלה, היא מתנהלת כעת, תוך כדי טיפול שוטף ומתמשך, בתינוקה, היוצר עומס רב על גופה.
לאור הבנות אלה, אנו משתמשים במנשאים, ובנשיאת התינוק על הידיים, במידה ולא בהגזמה, תוך גיוון מושכל, ביניהם ובין העגלה. יש להבין, שאמהות טרייה, היא "סבלות" רבה ומתמשכת לגוף. קודם כל יש לשאת את התינוק עצמו, בנוסף את תיק החיתולים ופעמים רבות, גם את הכסא והעגלה, שאותם יש להכניס ולהוציא מהמכונית.

 

 

תמונת מתעמלים להחלפה2

מרכזיותם של שרירי הבטן ותפקידם במניעת כאבי גב

כותרת המאמר כבר מעידה עד כמה שרירי הבטן, מרכזיים, בארגון היציבה ובמניעה של כאבי גב, בדרך העבודה התנועתית שלנו. שרירי הבטן נמצאים במרכז הגוף, מחברים בין קובית האגן לקובית בית-החזה מלפנים ומהצד. הם תומכים מלפנים את חמש חוליות המותניים, המחברות מאחור בין שתי הקוביות. חמש חוליות אלה חשופות, מבחינה גרמית, הן מעוגנות רק על-ידי שרירים. שרירי הבטן מלפנים ושרירי הגב מאחור. שרירי הגב התחתון נוטים לעבוד "שעות נוספות", מעצם ההתרוממות שלנו על שתיים. מול זה אנו שואפים ללמד את שרירי הבטן לעבוד היטב, בעדינות ובמדויק תוך בניית קיר קדמי תומך של שרירי בטן. עבודת בטן זו מקרבת בעדינות את האגן ובית החזה מלפנים לכדי יחסים נכונים ביניהם ועל ידי כך מאפשרת רווח מאחור בין חוליות המותניים תוך ריכוך והארכת שרירי הגב התחתון. שרירי הגב התחתון העמוקים המחברים בין החוליות וגם שרירי הגב השטחיים המכסים את איזור הגב התחתון, יגיבו בהתארכות וריכוך מול עבודת בטן מכוונת, מדויקת ומיטיבה.

את שרירי הבטן התחתונה, הנצמדים למקומות שונים באגן, נלמד לעבוד, תוך איסוף והרמת עצם החיק מלפנים, בכך לעזור בריווח חוליות המותנים התחתונות מאחור. את שרירי הבטן העליונה, הנצמדים למקומות שונים בקשת הצלעות, נלמד לעבוד תוך איסוף והורדת קשת הצלעות לכיוון מרכז הגוף ובכך לתרום את חלקם בריווח חוליות המותניים העליונות מאחור. את שרירי הבטן האמצעיים נלמד להיאסף ולהתכנס ולדחוף את האברים הפנימיים לאחור ובכך לעזור בריווח חוליות המותניים מאחור.

נלמד את קבוצות שרירי הבטן השונות לעבוד בשיתופי פעולה רבים ומגוונים. נכווץ את שרירי הבטן בגוונים לרוב וגם נמתח אותם, כדי לשמור על האלסטיות שלהם. את קובית בית-החזה, שיש בתוכה תנועה, נניע באופנים שונים ומגוונים, תוך כיווץ וגם מתיחה של שרירי הבטן. את קובית האגן שאין בתוכה תנועה, נניע מתוך תנועה במפרקי הירכיים ובחוליות המותניים תוך כדי הפעלה אקטיבית ומגוונת של שרירי הבטן מלפנים.

תפקידם המיוחד, המגוון והמורכב של שרירי הבטן, מחייב ללמוד אותם ועליהם, בדגש על "חוכמתם" ולא רק על חוזקם. "חוכמתם" מושגת על ידי עדינות באופן השימוש בהם תוך גיוון רב בין קבוצות שרירי הבטן וגיוון גם בתוך הקבוצות עצמן. נלמד להפריד בין קבוצות שרירי הבטן השונות ונלמד גם לחבר, חיבורים רבים, שונים ומגוונים. תוך חיזוק ואיסוף שרירי הבטן לכיוון מרכז הגוף, אנו יוצרים קיר תומך לחוליות המותניים, החשופות והמועדות, מועדות זו של חוליות המותניים היא אחד מהגורמים לכאבי גב תחתון. הקיר התומך שנבנה מלפנים, באמצעות חיזוק שרירי הבטן, יקטין לנו את "הבטן", יתמוך ויהווה דופן המגן היטב על האיברים הפנימיים, יגן מפני צניחות של איברים פנימיים וישמור מפני הגדלת הלורדוזה (הקשת המותנית), קשת מותנית מוגברת ואו נוקשה היא אחד מהגורמים לכאבי גב שכה שכיחים באזור מועד זה. כמו כן ישמרו שרירי הבטן על קיבוע מרכז הגוף ויגנו מפני הגדלת הקשת המותנית, בזמן תנועת הגפיים, שכן תנועת הגפיים מאיימת תדיר על הגדלת הקשת המותנית. יש לזכור שבחיי היומיום אנחנו הולכים על הרגליים, עובדים בידיים ומתלוננים על כאבי גב.

לנו שלא כמו לעץ אין שורשים לאדמה, העיגון שלנו הוא אל עצמנו. בעיגון שלנו אל עצמנו, יש לשרירי הבטן תפקיד מרכזי וחשוב. שרירי הבטן הם השרירים התומכים מלפנים ביציבה. הם הקובעים את היחסים בין קוביית האגן וקוביית בית-החזה מלפנים, ובכך קובעים את מצב חוליות המותניים מאחור. ככל שניטיב להציב את האגן מעל הרגליים ואת בית-החזה מעל האגן, ניטיב עם ריווח חוליות המותניים מאחור. את שרירי הגב התחתון העובדים כדי שנוכל לעמוד על שתיים ונוטים להיות מכווצים מדי, נרכך ונאריך, בעזרת כיווץ הבטן שירווח בו זמנית בין חוליות המותניים מאחור.

ככל שנדייק בהצבת בית-חזה מעל האגן ובהצבת האגן מתחת לבית-החזה כך יקל עלינו להאריך ולרכך את שרירי הגב התחתון, הנוטים להיות קצרים ומכווצים מדי. ככל שנעמיק בהבנת בגוף – נעבוד בשיתופי פעולה מגוונים בין קבוצות השרירים השונות. שיתופי פעולה אלה יקלו ויפחיתו  את העומס הרב הנוטה להצטבר באזור הגב התחתון, עומס הנוטה לגרום לכאבי גב. שיתוף פעולה זה משמעו שנאפשר לשרירי הגב התחתון לתת אורך ולהימתח מאחור מול כיווץ שרירי הבטן מלפנים. במצב זה לא תצטרך הבטן "להילחם" בשרירי הגב התחתון הקצרים. גב תחתון מרוכך ומגיב בהתארכות מול כיווץ שרירי הבטן מלפנים, הוא גב תחתון המשתף פעולה. שיתוף פעולה זה בין קבוצות שרירים שונות, הוא כלי מרכזי בארגון יציבה נכונה ובריאה ובו בזמן כלי מרכזי להפחתת כאבי גב שכה שכיחים באזור מועד זה.

הבטן אם כן היא העוגן שלנו אל גופנו, אל עצמנו. יש לעבוד בה במגוון, בצרופים שונים, בעדינות, בתבונה, בקשב רב ולבנות בעזרתה קיר קדמי תומך, המארגן היטב את היציבה ובו בזמן מגן ושומר מפני הגדלת הקשת המותנית ומכאבי גב, הקיר שאנחנו בונים אינו נוקשה וקבוע הוא קיר גמיש, משתנה ומגיב למתרחש, בהתאם לנעשה בכל רגע בגוף שלנו.

 

דגנית

מושגים משפת "מחשבת הגוף"

חיזוק הגב התחתון

כדי להגיע לגב תחתון עמיד וחזק יש לחזק מאד את שרירי הבטן וללמדם לעבוד באופן מגוון ומושכל. את שרירי הגב התחתון עצמו, יש דווקא לרכך ולהאריך כדי למתן ולהימנע מהגדלת הקשת המותנית המזיקה. אנו שואפים להגיע לשיתוף פעולה בין החלקים, ככל ששרירי הגב התחתון יתארכו תוכל הבטן העובדת מולם לעבוד באופן יעיל, בכל ארבע הקבוצות שלה. חיזוק שרירי הבטן הנעשה באופן עדין ומגוון, יוצר קיר קדמי המגן ותומך את איזור חוליות המותניים, הכה מועד ופגיע. בו בזמן, הארכת המפשעות מלפנים, המאפשרת ועוזרת להגיע למנח נכון של האגן מעל הרגליים ומתחת לחוליות המותניים, תתרום אף היא לבניית גב תחתון עמיד וחזק.

עורף קצר

באומרי עורף קצר הכוונה היא להגדלת הקשת הצווארית, מנח המכווץ את שרירי העורף, מקרב בין חוליות הצוואר מאחור ובו בזמן מקטין את הרווח בין החוליות מאחור. ברווחים בין החוליות מאחור יוצאים עצבים מחוט השדרה לפריפריה. בשעה שאנו מקרבים בין החוליות מאחור אנו מקטינים את הרווח, הצר ממילא אשר ממנו יוצאים העצבים. קרוב החוליות בחלקן האחורי מזיק מאד הן לחוליות הצוואר והן לשרירי הצוואר ההופכים להיות מכווצים תדיר. עורף קצר יכול לגרום לכאבים בצוואר, לכאבי ראש, לכאבים בשכמה בזרוע ועוד. ישנם גוונים בקיצור העורף. ניתן לקצרו על ידי סנטר מזדקר כלפי מעלה, ניתן לקצרו גם על ידי משיכת הסנטר לפנים. ארגון נכון של אזור רגיש ומועד זה יעשה על ידי הצבת הצוואר בהמשך לבית החזה ולא קדימה לו, כשהסנטר אסוף מעט לפנים, העורף מאחור ארוך והרווח בין החוליות מאחור אופטימלי.

 

ברכיים נעולות

ברכיים "נעולות" הן מצב של יישור יתר בברכיים המכניס אותן למנח מזיק. עצם הירך ועצם השוק המרכיבות את מפרק הברך, נדחסות זו אל זו מלפנים ובו בזמן השרירים והרצועות נמתחים מתיחת יתר מאחור. מפרק הברך "ננעל" – במצב זה לא ניתן לכפוף את הברך, יש לרכך את המפרק ולשחררו לפני שניתן יהיה לכפוף אותו. נעילת ברכיים החוזרת על עצמה גורמת נזק רב לברכיים, עצמות המפרק נדחסות זו אל זו ונשחקות, המיניסקוס שהוא הרפידה השומרת על הרווח במפרק נפחס ונשחק אף הוא. ובכך לא די, נעילת ברכיים מגבירה את השקע המותני ומעודדת נפילה של כפות הרגליים לפלטפוס. שכן כבר אמרנו שהגוף הוא מכלול של חלקים המשפיעים זה על זה ומושפעים זה מזה.