baby2

התפתחות מוטורית של תינוקות ברוח מחשבת הגוף  

"תינוק מגלה את גופו, באמצעות התנועה ואו, מגלה את התנועה באמצעות גופו".
תינוקות רבים סובלים כבר בתחילת דרכם מקשיים בהתנהלות, בכי רב, אי שביעות רצון, קושי למצוא מקום, קושי להירגע, כמו גם, איחור בהתפתחות המוטורית, נוקשות גופנית (היפר טונוס), גמישות יתר (היפוטוניה), א-סימטריה ועוד. כל הקשיים המוזכרים פוגמים בהתפתחות המוטורית של תינוקות ויש להם השלכות לגבי עתידם.

סימפטומים אלה ניתנים לשיפור באמצעות כלים כמו: מגע ידיים והכוונה תנועתית שוטפת, ועל כן יש ללמוד אותם ולהכניסם לשגרת היום של האם והתינוק.
מנסיוני הרב הן בטיפולי מגע והן בטיפול בתינוקות, אין לי ספק כי באמצעות תנועה ומגע, ניתן לקדם התפתחות מוטורית של תינוקות. הדמות המשמעותית אשר יכולה לסייע לתינוק להתגבר על הקשיים המוזכרים היא האם – המטפלת הראשית והעיקרית, בתינוק, אשר משמשת לו כמגדלור. האם מכירה את תינוקה, טוב יותר מכולם והיא שיכולה, תוך הדרכה נכונה, לעזור לו "להצליח", לאסוף התנסויות גופניות-תנועתיות, נעימות ומתגמלות, שיובילו להמשך התנסויות, רבות נוספות. עם "ההצלחה", תתפתח אצל התינוק, שביעות רצון ובצידה גישה – שהעולם הוא מקום נעים ובטוח, יש מי שנמצא שם בשבילו, נענה לצרכיו, מכיל, מכוון ומגן עליו, תמיד.

בניית תוכנית הדרכה מעשית לאם, אשר נבנית תוך שיתוף פעולה, עם האם ומותאמת לתינוקה,

היא דרך מומלצת אשר מאפשרת לאם לתרגל את תינוקה בתנועה ובמגע ולאפשר לו להירגע,
למצוא מקום, להיות שבע רצון ולהתפתח…ובו בזמן לגבש גישה חיובית, על עצמו ועל העולם הסובב.

babyמה הם הכלים שיסייעו לאמהות לקדם התפתחותם מוטורית של תינוקן?

התבוננות, זיהוי ופענוח הן מיומנויות נרכשות, אשר מייצרות לאם רפרטואר של מענים לצרכיו של התינוק. התבוננות עומק זו מכוונת את האמהות לזהות ולפענח, מה הן העדפותיו?
ממה הוא נמנע? איפה יש קושי, שאולי גורם לתסכול?
מה כדאי לשנות? מה להוסיף? ואיך לכוון להמשך…
יש לזכור שתינוק הוא חסר ישע, הוא נחשף, למה שאנו חושפים אותו. ככל שנגוון לו – נשכיב אותו על הגב, על הבטן, על הצד האחד וגם על הצד השני, נסדר לו מגן ראש סביב המיטה כולה ובמשך היום נשכיב אותו, בכל פעם לכיוון אחר – כך הוא ייחשף, למגוון רחב יותר של אפשרויות.
הוא ישמע את קולה של אימו מכיוונים שונים, יוכל לראותה ואת חדרו מזוויות שונות ועוד. בכך, נגוון גם את תנועתה של האם, כשהיא ניגשת להרים את תינוקה. פעם תרים אותו תוך רוטציה ימינה ופעם תוך רוטציה שמאלה, התנהלות זו מעודדת סימטריה, מול העומס הרב והלא סימטרי, המופעל על גוף האם, בתקופה אינטנסיבית זו.
גיוון, הוא מרכיב מרכזי וחשוב הן לתנוחות התינוק והתפתחותו והן להתנהלות הגופנית של אימו.
מגע האמהות בתינוקן גם הוא חשוב שיילמד ולא ייעשה אינטואיטיבית, בשל היותו מרגיע, מנחם, מכיל ומכוון לתינוק בשלב התפתחותי ראשוני בו הוא מצוי.
מגע זה, בונה ומחזק את הקשר אם-תינוק ובו בזמן מוביל, עוזר ומאפשר התפתחות מוטורית ורגשית, תקינה. מגע נעים ומרגיע, עוזר לתינוק לגלות ולהכיר את גופו וגבולותיו.
שכיבה על הבטן- חשיבות רבה ניתנת לנושא השכיבה על הבטן, שבאמצעותה מתחזקת חגורת הכתפיים, מתפתחים ומתחזקים זוקפי הגו ומתאפשרות הרוטציות, בהמשך. אלה מהווים בסיס, להמשך התפתחות מוטורית תקינה, המובילה להתהפכות לשני הצדדים, לעמידת ארבע, לעמידת שש, לזחילה, לישיבה ועד לעמידה ובהמשך הליכה, סביב גיל שנה. במידה וקשה לתינוק לשכב על הבטן, אם מפני, שלא הושכב מספיק על הבטן ואם בשל סיבות אחרות, יש "לעזור" לו על ידי הגבהת בית החזה מלפנים ובו בזמן הורדת האגן, ביד מכוונת מאחור, כשהוא שוכב על הבטן. אלה ועוד עוזרים לו "להצליח" לשכב על הבטן. "ההצלחה", כבר אמרנו, מאפשרת לתינוק, להאריך את זמן שהותו על הבטן ולהמשיך ולהתפתח מוטורית, לשלב הבא.

בילוי משותף על הרצפה לאם ולתינוקה- באופן קבוע, מומלץ לפרוס שמיכה, המסמנת, את פינת "הבילוי הקבועה" על הרצפה. על האם להיעזר בגופה, לצורך טיפול, בילוי ועידוד התנועתיות של התינוק, תוך יצירת קשר עין וגוף אם-תינוק.

שאיפה לסימטריה- במהלך המגע החוזר ונשנה, אנו שוזרים הכוונה לרוטציות, ושאיפה לסימטריה, בכל החתלה. בצידן של אלה, נקפיד על עיסוי נעים בכל הגוף, לאחר האמבטיה. אני מלמדת את האמהות, כיצד להכניס את תינוקן לרוטציות שונות, בתנוחות גוף מגוונות, כשאנו בודקות ומשוות בין הצדדים. האם מתקיימת סימטריה? אם לא, מה ניתן לעשות? איך נעודד סימטריה? מדוע היא כה חשובה?
בד בבד עם השאיפה לסימטריה אצל התינוק אנו שואפים גם לשאיפה לסימטריה בגוף האם. ההתנהלות היומיומית של האם עם תינוקה מתאפיינת בנטייה הגוברת לאסימטריה, המתפתחת בקלות, מתוך החזקת התינוק יותר ביד אחת, כשהאחרת פנויה לעבודה, ואו תוך "הושבת" התינוק על מותן אחת, ובדרך כלל על אותה המותן. אלה ועוד יפרו את איזונה של גוף האם ויכולים אף לגרום לכאבים עזים כגון כאבי גב תחתון בעיקר וכן גם כאבי ברכיים, ואו כאבים באזורי השכמות והצוואר, הסובלים גם הם  מעומס רב, בשל הנקה, האכלה בכלל, אמבטיה לתינוק ועוד.
נשיאת התינוק- אופן נשיאת התינוק חשוב הן לתינוק והן לאימו. נוכל לשאת את התינוק  אם על הידיים באופנים שונים ואם באמצעות מנשאים שונים. מבחינת גוף האם, נשיאת התינוק על גופה, היא מעין המשך ההיריון, שהולך ונהיה כבד יותר ויותר. יש לבדוק מנשאים שונים ולברר העדפות  המתאימות לתנוחות שונות של התינוק, בתוך המנשאים. יש לקחת בחשבון, כל העת, גם לנעשה בגופה של האם ולפענח, מה הן ההעדפות המיטיבות לגופה שלה. יש לזכור, שהאם, נמצאת לאחר הריון ולידה, שהם מצבי "קצה" מבחינת הגוף  ובהמשך לאלה, היא מתנהלת כעת, תוך כדי טיפול שוטף ומתמשך, בתינוקה, היוצר עומס רב על גופה.
לאור הבנות אלה, אנו משתמשים במנשאים, ובנשיאת התינוק על הידיים, במידה ולא בהגזמה, תוך גיוון מושכל, ביניהם ובין העגלה. יש להבין, שאמהות טרייה, היא "סבלות" רבה ומתמשכת לגוף. קודם כל יש לשאת את התינוק עצמו, בנוסף את תיק החיתולים ופעמים רבות, גם את הכסא והעגלה, שאותם יש להכניס ולהוציא מהמכונית.