dganitשמי דגנית לויתן, נולדתי וגדלתי בקיבוץ עין-דור.
כיום, מתגוררת בכפר- סבא, שם גם נמצא הסטודיו שלי.

מומחית לתנועה ויציבה בדרך "מחשבת הגוף", בעלת ניסיון של 35 שנים, בהנחיית קבוצות לתנועה ויציבה נכונה ובטיפול פרטני במידת הצורך.
בין השנים 2004 -1991 לימדתי, בנוסף לעבודתי הפרטית, גם בקורסי הכשרה, למורים ומטפלים בשיטת "מחשבת הגוף", במרכז "מחשבת הגוף" בת"א. לימוד השיטה מבוסס על ידע מעמיק בתחומי האנטומיה, הביומכניקה, הפיזיולוגיה והפתולוגיה. כשבצד הלימוד התיאורטי, ישנה התנסות קבועה ומתמשכת, בשיעורי תנועה – בדרך "מחשבת הגוף".

עם השנים, פיתחתי לי דרך משלי, ייחודית ובה אני מציעה:

  • שיעורי תנועה בקבוצה
  • טיפולים פרטניים לסובלים מכאבים
  • סדנאות
    • סדנאות תנועה ומגע לאימהות ולתינוקות
    • סדנאות הליכה בים
    • סדנאות סופ"ש בעין כרם.
  • הדרכת מורים

"מחשבת הגוף" עבורי, היא סגירת מעגל. שפה תנועתית מיוחדת זו, נותנת לי מקום קבוע ובטוח, שבו בא לידי ביטוי –  מי שאני. שפה  זו עונה על הצורך שלי, בהעמקה, בהבנה, ביצירה, בתנועה, ביופי…ובצד כל אלה, מעניקה לי זכות גדולה, הזכות ללמד, להקנות כלים, ללוות, להוביל, להדריך, לכוון, לטפל ולקרב אנשים רבים, אל גופם, אל עצמם.

"מחשבת הגוף", היא שפת תנועה, המשנה חיים, היא מזמינה כל אחד ואחת, להתחבר, לרכוש כלים, להכיר בהעמקה ולהיטיב, עם גופו, עם עצמו. הידע התאורטי המעמיק, עומד איתן, כבסיס לשיעוריי, טיפוליי והסדנאות שאני מציעה. כאשר בצידו, מלוות אותי ביצירה, אהבותיי לים, לטבע, לגוונים, למרקמים, לטקסטורות, לצורות, לפיסול, למילים, לשירה, למינימליזם, לתמצות, ליופי… כל אלה ועוד הם מקורות ההשראה שלי, בכל מגוון העבודה שלי, הכולל, שיעורי תנועה, טיפולים פרטניים וסדנאות.

מעוניינים לקרוא איך הכל התחיל ומהם מקורות ההשראה שלי?

אני זוכרת שכבר בילדותי, הוקסמתי מהטבע והנוף המקיפים את הקיבוץ.

אהבתי להתבונן בשדות סביב הקיבוץ, לגלות את הצבעים, המרקמים והריחות, המשתנים ומתחלפים, בהתאם לשעות היום השונות, ועל פי עונות השנה.
נמשכתי להביט בטקסטורות המגוונות, להבחין בהבדל, בין שדה חרוש, לשדה המניב פרי ולהבדיל מהם, לשדה שזה עתה נקצר.
הוקסמתי מ"הפזל" המרהיב, המגוון והמשתנה של הטבע.
מאז שאני זוכרת את עצמי אספתי אבנים, צדפים, נוצות, גזרי עצים, שורשים, קוצים יבשים למיניהם ועוד. עד היום אלה – עיקר הקישוטים בביתי.

מעוף של ציפורים מאז ומעולם מרתק אותי, אני אוהבת להתבונן בלהקת ציפורים, ולגלות איך, ללא מלים, מתקיים שיתוף פעולה מופלא ומדויק, תוך החלפת מקום ותפקידים, בתוך הלהקה.
המראה ונחיתה של ציפורים בטבע, כמו גם, המראה ונחיתה של מטוסים, שהם מעין "צפור ענקית", גורמים לי, בכל פעם מחדש, להתרגשות. אני מתבוננת בהשתאות, בהמראה – בבניית הכוח המדויק בהדרגה, עד הניתוק מהקרקע והנסיקה מעלה ובבלימת הכוח בהדרגה, במדויק בנחיתה…

אני זוכרת שבגיל 17 בערך, ראיתי לראשונה את פיסלו של הנרי מור, בכניסה למוזיאון ת"א. חשתי התרגשות רבה ולא יכולתי להתיק את עייני ממנו. גוף האישה המרומז, העצום, עשוי הברונזה ועם זאת מקרין רוך, הכלה, תנועה ועדינות, שבה את ליבי.

לאחר הצבא, התגוררתי בת"א, עבדתי כדיילת אויר בארקיע. השלמתי בגרויות וחיפשתי מה ארצה לעשות, "כשאהיה גדולה". במהלך חיפושי, להכיר את עצמי ולבחור מקצוע, חייתי תקופת מה בלונדון. עבדתי שם בחנות פרחים, והעשרתי את עצמי בהופעות לרוב.

אחת ההופעות המשמעותיות והמרגשות עבורי, הייתה הופעה של להקת "פילובולוס", שהייתה אז, בראשית דרכה. יצאתי מההופעה נפעמת ומיד קניתי כרטיס להופעה נוספת.
הייתי אז חסרת השכלה בנושאי הגוף והתנועה, אך אופן התנועה שלהם, העברות המשקל, הזרימה, הרצף, העדינות, המעברים הרכים, שייצרו מעין פיסול חומק ומשתנה – ריתק אותי, ריגש אותי ושבה את ליבי.

במהלך שהותי בלונדון, ראיתי תערוכה רטרוספקטיבית של הנרי מור, אשר בה הוצגו רבים מפסליו. בתערוכה זו, נחשפו גם רבים ממקורות השראתו, אבנים, צדפים, שורשים – הרבה מן הטבע. מבלי להכירו הרגשתי מעין "חיבור", בהדרגה התגבש בי רצון לעסוק בגוף ולפסל בו בתנועה רכה, נעימה זורמת ורצופה, פיסול המתהווה, חומק ומשתנה…
בהמשך התאהבתי גם במגזרות הנייר וברישומיו של אנרי מאטיס, וכן בנשים החושניות, ארוכות הצוואר, של מודליאני. אלה ועוד, היו ועודם מקורות השראה בלתי נדלים עבורי.
לאחר שהותי בלונדון, חזרתי ארצה והתחלתי בלימודיי, בסמינר הקיבוצים. למדתי במסלול של מורה למחול ותנועה. במהלך לימודיי בסמינר, התאהבתי בשיעורי חינוך גופני יסודי, או כפי שנקראו אז בקיצור חג'י. היה ברור לי, ממש מיד, שזהו כיוון התנועה המושך אותי – על הרצפה, לאט, בנועם, ברכות, בזרימה ורצף, תוך התבוננות פנימה ופיתוח קשב.

בשנה שנייה ללימודיי בסמינר, חיפשתי העמקה, בכיוון זה של תנועה. מכאן הייתה הדרך קצרה לשיטת "מחשבת הגוף".
"מחשבת הגוף" נוצרה ונוסדה על ידי יוספה מיכאלי, מורה לתנועה ופזיוטרפיסטית, אשר חוקרת את הגוף שנים רבות, במצבו הבריא והפתולוגי וגיבשה מענה מיטיב. מחקרה המעמיק, הניב שפת תנועה ייחודית –  מנומקת, נעימה, מגוונת ורכה.  שפה זו שומרת, מרפאה ומתחזקת את הגוף, לאורך השנים. מיד עם הגיעי לשיעורי "מחשבת הגוף", הרגשתי "שהגעתי הביתה", שאכן הגעתי למקום, בו אמצא מענה הולם לחיפושי. הגעתי לשיעורי מחשבת הגוף בשנת 1980, למדתי בהתמדה את כל הקורסים, שהציעה יוספה להכרת השיטה, והוכשרתי כמומחית לגוף ולתנועה בדרך "מחשבת הגוף".

עם השנים, פיתחתי לי דרך משלי, ייחודית, שעיקרה שיעורי התנועה בשפת "מחשבת הגוף", ובצידם הטיפולים והסדנאות, שאני מציעה. לאחר כמה שנים של התרוצצות במקומות עבודה שונים, פתחתי סטודיו משלי, אשר בו אני עובדת, מלמדת, מטפלת ויוצרת מאז שנת 1990 ועד היום.

בין השנים 2004 -1991 לימדתי, בנוסף לעבודתי הפרטית, גם בקורסי הכשרה, למורים ומטפלים בשיטת "מחשבת הגוף", במרכז "מחשבת הגוף" בת"א.
לימוד השיטה מבוסס על ידע מעמיק בתחומי האנטומיה, הביומכניקה, הפיזיולוגיה והפתולוגיה. כשבצד הלימוד התאורטי, ישנה התנסות קבועה ומתמשכת, בשיעורי תנועה – בדרך "מחשבת הגוף".  בשיעורי התנועה, לומדים אנטומיה בפעולה, רוכשים ומפנימים את ההבנות, הופכים את התאורטי למעשי, מונעים, מרפאים ומטפלים בכאבים ונזקים, תוך התקרבות נעימה לגוף האישי, החד פעמי. בהמשך מיישמים את ההבנות הנרכשות, בהדרגה בחיי היומיום, והופכים שפה תנועתית זו לדרך חיים.

כל שיעור הוא מעין "יצירה" קטנה, מסע מרתק פנימה, אל נבכי הגוף. מתחיל בקטן, בהצהרת כוונות, במהלך השיעור נאספים החלקים לשלם, שהוא יותר מסך כל חלקיו. "מחשבת הגוף" עבורי, היא סגירת מעגל. שפה תנועתית מיוחדת זו, נותנת לי מקום קבוע ובטוח, שבו בא לביטוי –  מי שאני. שפה  זו עונה על הצורך שלי, בהעמקה, בהבנה, ביצירה, בתנועה, ביופי…ובצד כל אלה, מעניקה לי זכות גדולה, הזכות ללמד, להקנות כלים, ללוות, להוביל, להדריך, לכוון, לטפל ולקרב אנשים רבים, אל גופם, ואל עצמם.

"מחשבת הגוף", היא שפת תנועה, המשנה חיים, היא מזמינה כל אחד ואחת, להתחבר, לרכוש כלים, להכיר בהעמקה ולהיטיב, עם גופו, עם עצמו. הידע התאורטי המעמיק, עומד איתן, כבסיס לשיעוריי, טיפוליי והסדנאות שאני מציעה. כאשר בצידו, מלוות אותי ביצירה, אהבותיי לים, לטבע, לגוונים, למרקמים, לטקסטורות, לצורות, לפיסול, למילים, לשירה, למינימליזם, לתמצות, ליופי….כל אלה ועוד הם מקורות ההשראה שלי, בכל מגוון העבודה שלי, הכולל, שיעורי תנועה, טיפולים פרטניים וסדנאות .